Baba Olmak İsteyenlere Özel Beslenme Tüyoları

Dengesiz ve kötü beslenme, hava kirliliği, sigara dumanı ve çevresel kirlilik gibi olumsuz yaşam şartları spermde hasara neden olur. Normalde spermin içerdiği doğal antioksidanlar bu hasara karşı savunma mekanizması rolünü üstlenir. Fakat bu olumsuz etkiler savunma sistemini de etkilediyse sperm çok fazla hasar görebilmektedir.

DOMATES
Domates ‘likopen’ adı verilen antioksidan açısından oldukça zengindir. Yapılan çalışmalara göre bu madde sperm hareketini ve aktivitesini artırıyor. Likopen pişmiş veya işlem görmüş domateste daha fazla bulunmaktadır. Hele ki zeytinyağı ile birlikte tüketilirse çok daha etkili olacaktır.

SİYAH ÇİKOLATA
Sperm sayısını ve hareketini düzelten bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunmaktadır. Çikolata ne kadar siyah olursa faydası o kadar fazla olacaktır. Özellikle %85 kakao oranı içeren çikolatalar tercih edilmelidir.

CEVİZ
Omega-3 açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Her gün 1 avuç ceviz tüketildiği zaman sperm sayısı, hareketi ve şekli olumlu yönde etkilenmektedir. Besinlerle karıştırılabilir veya kan şekerinin düştüğü saatlerde tüketilebilir.

SU
Sperm sayını ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu günlük yeterli su tüketimini atlamamaktır.

MERCİMEK
Hem kadın hem de erkek üremesinde doğal folik asit kaynağı olarak bilinir. Özellikle erkekteki düşük folik asit düzeyleri, spermin kromozomal anomalilerine neden olabilmektedir. Aynı zamanda vejeteryanlar için de mükemmel bir protein ve lif kaynağı olduğu için bol bol tüketilmesi önerilir.

YABAN MERSİNİ
Harika bir anti enflamatuar ve antioksidan olan yaban mersini, sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterli olacaktır.

VAZGEÇİLMESİ GEREKEN İKİ ŞEY: KAFEİN VE DİYET İÇECEKLER
Yapılan araştırmalara göre kafeinin sperm sayısı üzerine olumsuz etkisi olmamakla birlikte, şekil ve hareketini de olumsuz yönde etkilemektedir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ
Testosteron üretiminde ve sperm gelişiminde önemli rol oynayan ve çinko açısından çok zengin olan bir besindir. Başka vitamin ve mineralleri de içermektedir. Çiğ olarak salatalarla birlikte tüketilebilir.

DİYET İÇECEKLER
Yapay tatlandırıcı olan ‘aspartam’ sperm sayısını azaltmaktadır. Aynı zamanda DNA hasarına da yol açar. Bu yüzden yapay tatlandırıcılı içeceklerden de uzak durulması gerekir.