İlk Gece Korkusu Yaşayan Genç Kızların Bilmesi Gerekenler


Genç kızların evlilik arifesinde en büyük korkularından biri ilk gece yaşanacak olan cinsel ilişkidir. İlk gece ile ilgili merak edilen önemli noktalara sizler için değindik.

İlk Cinsel İlişki Sonrasında Neden Kanama Olur?
İlk cinsel ilişkiyi takip eden kanamanın en yaygın nedeni kızlık zarının yırtılması durumudur. Kızlık zarı ya da himen vajinal kanalının girişini çevreleyen ince bir doku vardır ve ilk sikiş sırasında yırtılabilir. Fakat bu kanamanın kaynağı her zaman yalnızca kızlık zarı olmayabilmektedir. Bazı durumlarda bitmek üzere olan veya yeni başlayan adet kanaması da yanılgı sebebi olabilir.

Kanamanın Lekelenme Şeklinde Devam Etmesi Normal Bir Durum Mudur?
İlk cinsel ilişki sonrasında kanama lekelenme şeklinde 1 ya da 3 gün sürebilmektedir.

İlk Cinsel İlişki Sonrası Kanama Kaç Gün Devam Eder?
İlk cinsel ilişki sonrasında kanama kısa süreli ve miktar olarak az olması gerekir. Eğer kanama 3 günden daha uzun ve fazla miktarda oluyorsa, böyle bir durumda mutlaka uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Çünkü nadir bile olsa, kan kaybına yol açabilen ve dikiş atmayı gerektiren yırtıklarda oluşabilmektedir.

Genital Bölgede Rahatsızlık Hissi ve Acı Hissinin Olması Normal Bir Durum Mudur?
İlk cinsel ilişki sonrası kişiden kişiye değişen bu tarz belirtiler olabilmektedir. Bunun nedeni ise vajina ve vulvada gelişebilen ödem ve hassasiyet durumudur.

Diğer Kanama Sebepleri Nelerdir?
Eğer kadın ilk sex ilişkisi sırasında aşırı heyecanlı olup, korku ve endişe nedeni ile cinsel olarak uyarılmamış ise vajina kasları cinsel ilişkiye uygun bir şekilde gevşemez. Bu gevşememe durumu ise cinsel ilişkiyi kolaylaştıracak kayganlaşma ortamını meydana getirmez. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki yaşanırsa kanamanın olma ihtimali çok daha yüksektir. Aynı zamanda vajinal bir enfeksiyon durumu varsa, bu durumda da cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelebilir. Yaş faktörü de kanama açısından oldukça önemli bir faktördür. Daha genç yaştaki kadınlarda, kızlık zarı yapısal olarak kanamaya daha fazla eğilim gösterir. Çünkü kızlık zarı halkası genç yaştaki kadınlarda çok daha kalın ve kanlanması daha fazladır.