Kafein İktidarsızlığa Sebep Olur Mu?

Birçok erkek hayatının belli bir döneminde ereksiyon olmak ya da ereksiyon halinde kalmak konusunda sorunlar yaşayabilir. Çoğunda bu problem geçici bir durumdur ve koşulların değişmesi ile birlikte kendiliğinden çözülür. Fakat bazı durumlarda ereksiyon ile ilgili problemler ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

İktidarsızlık, yaşı ilerlemiş erkeklerde çok daha sık görülür, fakat yaşlanmanın normal bir parçası olarak kabul edilmez. Birçok vakada kesin fiziksel bir sebep vardır. Pek çok doktor iktidarsızlığı kalp hastalığının, yüksek tansiyon probleminin ya da şeker hastalığının komplikasyonlarının erken bir işareti olarak görmektedir. Penisin erekte olabilmesi için yeterli miktarda kan akışı olması gerekir. Bu hastalıklar genel olarak kan damarlarına zarar verdikleri için penise kan akışını engelleyebilir. Kafein kan damarlarının büzülmesine neden olur. Aynı zamanda tansiyonda geçici fakat ani ve keskin bir yükselişe yol açar. Sağlıklı insanlarda kafeinin etkisi geçtikçe tansiyon da otomatik olarak normale döner. Düzenli kahve içen kişiler ayrıca kafeine bir tolerans geliştirdikleri için bu etkiyi kendilerinde hissetmezler. Kafein merkezi sinir sistemini uyardığı için ani bir enerji ve uyanıklığın görülmesini sağlar. Doktorlar günlük kafein alımını 200 miligramla sınırlandırmanın gerekli olduğunu vurguluyor. Bu da 360 ml’lik kaplarda, iki kap kahvedeki kafein miktarına denk gelmektedir.

Bugüne Kadar Yapılan Araştırmalarda Kafeinin İktidarsızlıkla Bir İlişkisi Gözlemlenmemiştir.

Kafein iktidarsızlığa neden olmayacağı gibi, ereksiyon problemi için efektif bir tedavi olarak bile tercih ediliyor olabilir. 2008 yılında şeker hastası fareler üzerinde yapılan bir deneyde görülmüştür ki; kafeinin iktidarsızlık problemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bilim adamları henüz insanlar üstünde bu denemelere geçmemiştir. Yani diyabet hastası olmayan kişilerde aynı etkinin görülüp görülmeyeceği henüz belli değildir. Fakat şeker hastalığı ereksiyon probleminde önemli bir faktör olabileceğinden dolayı bu hastalıktan muzdarip kişilerde iktidarsızlık tedavisi için yeni bir umut vermektedir. Kafeinin iktidarsızlığa neden olacağına dair bir bulgu yoktur. Kalp hastası olan ya da yüksek tansiyon sorunu bulunan erkeklerde eğer ereksiyon sorunu varsa, kafein tüketimini azaltmaları ve ereksiyon sorununun iyiye gidip gitmediği mutlaka incelenmelidir.