Sperm Düşmanı Faktörler Nelerdir?


BİYOLOJİK SAAT
Kadınlar gibi erkeklerin de biyolojik saati vardır. Araştırmalara göre erkeklerin 35 yaş sonrası üreme potansiyellerinde azalma başlamaktadır. Erkeğin yaşı 40 ve üzerinde olduğunda gebelik şansı %25 oranında azalmaktadır. Yani erkeğin yaşı arttıkça spermin içerdiği genlerin anormal olma yüzdesi artacaktır.

DAR GİYİNMEK
Dar giysiler ve iç çamaşırları ile kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz, fakat bu giysiler üreme kapasitenizi azaltabilir. Dar iç giyim, testislerin vücuda daha yakın olmasını sağlar, hava dolaşımını azaltır ve testislerdeki ısının artmasına yol açar. Dar iç çamaşırlarından, dar kot pantolonlardan ve taytlardan uzak durun. Yaklaşık 3 ay sonra test yaptırdığınız zaman sperm değerleriniz eskisine dönecektir.

İNMEMİŞ TESTİSLER
Bu sorun genellikle erkek bebeklerin %4’ünde görülmektedir. Bu 1 yaşından önce kendiliğinden çözülen bir sorundur. Nadiren de ergenlik dönemine kadar ulaşabilir. Vücut içinde kalan ve olması gereken yerde olmayan testisler sperm üretemezler.

KANSER TEDAVİSİ
Kanser tedavisi gören erkeklerde sperm üretimi radyoterapi ve kemoterapiden etkilenir. Prostat kanseri sebebi ile operasyon geçiren erkeklerin, cerrahinin ardından ereksiyon sorunu yaşama olasılığı çok yüksektir.

İLAÇ KULLANIMI
Birçok ilaç türü çeşitli şekillerde üremeyi etkileyebilir. Sperm üreten testis hücrelerini uyaran hormon sinyallerini keser ve sperm sayısının düşmesine sebep olurlar.

VARİKOSEL
Testislerin etrafındaki toplar damarların anormal olarak genişlemesi durumudur. Skrotumdaki ısı artışına neden olarak erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biridir.

BİSİKLET KULLANMAK
Uzun süre pedal çevirmekte penise giden sinir ve damarların uzun süre baskı altında kalmasına sebep olur. Bu durum üremeyi olumsuz etkiler. Düzenli ve uzun süren bisiklet egzersizi yapan erkeklerde ereksiyon problemleri de sıkça yaşanabilir.

MASTÜRBASYON
Çok sık mastürbasyon yapan erkeklerde sperm volümü azalacaktır. Çünkü depolar boşalmaktadır. Günde 2 veya daha fazla ejekülasyon yaşayan erkeklerde üreme olumsuz etkilenmektedir.

ALKOL VE SİGARA
Alkol sperm oluşturan hücreleri öldürür. Sperm sayısını, spermin dölleme kabiliyetini ve sperm şeklini bozar. Yoğun sigara içen erkeklerin spermlerinde DNA hasarı oluşur. Bu da kısırlığa sebebiyet verir.

OBEZ OLMAK
Erkelerde fazladan her 10 kilogram, üreme kapasitesinde %10 azalma demektir. Yağ dokusundaki artış hormonal dengeyi bozar ve sperm kalitesini düşürür.