Vajinismus Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


VAJİNİSMUSU OLAN KADINLAR FRİJİDTİR!
Bu tanım, cinsel soğukluk yani cinsel isteksizlik anlamına gelen oldukça kırıcı bir terimdir. Vajinismus olan pek çok kadının cinsel istek konusunda bir sorunu yoktur. Seks sırasında acı duyan ve rahatsız olan bir kadının, cinsel ilişkiden kaçmak istemesi oldukça doğal bir tepkidir.

VAJİNİSMUS ZAMANLA DÜZELİR!
Vajinismus, ne yazık ki kendiliğinden düzelebilen bir durum değildir. Kişi vajinismus ise uzman kişiler tarafından tedavi altına alınmalıdır. Bu sorunu yaşayan kadının erken tedaviye başlanması, elde edilecek sonucun çok daha çabuk alınmasını sağlayacaktır. Yapılacak en kötü şey ise bu durumu kabullenerek yaşamaya devam etmektir. Hatta bazı kadınlar, çoğunluğun kendisi gibi olduğunu düşünmektedir.

KENDİNİ ZORLAYARAK DA OLSA DENEMEYE DEVAM ETMEK GEREKİR!
Rahatsızlık hissi ve ağrı varken cinsel ilişkiye girmeye çalışmak, yalnızca yaşanılan durumu çok daha kötü bir hale sokacaktır. Cinsel ilişki sırasında zorlamanın hiçbir yararı yoktur. Tedavi sürecine girene kadar cinsel ilişki denemesinin yapılmaması gerekir.

VİTAMİNLER, ALKOL VE CİNSEL İÇERİKLİ FİLM İZLEMEK VAJİNİSMUSU TEDAVİ EDER!
Yukarıdaki hiçbir faktör vajinismusu tedavi etmez. Fakat bunlar ana tedaviye destek olarak etki edebilir.

SEKS ESNASINDA AĞRI OLMASI, BEKLENEN BİR DURUMDUR!
Belki ilk cinsel birleşmede biraz rahatsızlık hissi duyulabilir, fakat devam eden ağrılı cinsel birliktelik normal bir durum değildir ve tedavi gerektirir.

VAJİNANIN DAR OLMASI VAJİNİSMUSA YOL AÇMAKTADIR!
Vajinismus sorununda vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılması söz konusudur. Bu durum ise cinsel ilişkiyi imkansız bir hale getirir. Normal bir kadında, vajina fiziksel olarak cinsel ilişkiye engel olmaz. Bu yüzdende ilişki sırasında vajina esneme kapasitesine sahiptir.

VAJİNİSMUS TEDAVİ EDİLEMEZ!
Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Vajinismus yüksek oranda tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

CERRAHİ MÜDAHALE YAPILARAK SORUN ÇÖZEBİLİR!
Vajinismus rahatsızlığı tedavi edebilecek hiçbir cerrahi uygulama yoktur. Tedavi sadece bir program dahilinde yapılabilmektedir. Nadiren de olsa cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlar olabilir, fakat bu çok nadirdir.

VAJİNİSMUSLU KADINLAR GEÇMİŞTE CİNSEL İSTİSMARA UĞRAMIŞTIR
Vajinismusun altında yatan fiziksel ve duygusal birçok sorun olabilir. Cinsel istismar ise bunlardan yalnızca biridir.